Leczenie wad zgryzu

Leczenie wad zgryzu

To jest symulacja rzeczywista korekty wady zgryzu u jednego z naszych pacjentów. W tym wypadku zespół ustawił program leczenia na podstawie skanu wewnątrzustnego na 33 serie. Każdy set nakładek (góra dół) pacjent nosi 2 tygodnie. Po 2 tygodniach pacjent zmienia nakładki na następny set który jest zaprojektowany i wykonany z innym działaniem sił, w innych miejscach i na inne zęby lub na te same zęby lecz inaczej. Taki efekt uzyskuje się przez zmienianie drutów lub ich nacisku w tradycyjnym leczeniu wad zgryzu. Dużą zaletą systemu nakładowego poza estetyką jest to ze pacjent może co dziennie zdjąć nakładki do pielęgnacji zębów i jedzenie na dwie godziny.

Nakładki ortodontyczne na zęby to najnowocześniejsza metoda leczenia wad zgryzu. Niesie ona ze sobą wiele korzyści niedostępnych w przypadku terapii przy użyciu tradycyjnych aparatów. Nakładki działają podobnie do tradycyjnych aparatów ortodontycznych, ale bardziej płynnie i delikatnie przesuwają zęby do pożądanego położenia.

Uzębienie pacjenta jest zeskanowane i przetworzone w wierny obraz cyfrowy. Następnie lekarz analizuje wadę zgryzu na podstawie obrazu cyfrowego i opracowuje indywidualny plan leczenia. Na podstawie skanu i planu leczenia produkowana jest seria nakładek które można zdjąć do jedzenia i pielęgnacji zębów.

Zdejmowane przezroczyste nakładki umożliwiają codzienną higienę zębów. Higiena z zamkami i drutami jest bardziej czasochłonna. Częstym rezultatem zaniedbania jest paradentoza lub białe plamy na zębach po zdjęciu zamków.

Leczenie wad zgryzu - zdjęcie zębów w standardowym aparacie ortodontycznym
Zdjęcie nowoczesnych nakładek ortodontycznych

Nakładki ortodontyczne na zęby to rodzaj przezroczystych zdejmowanych szyn, które samodzielnie nakłada się na zęby. Działają one podobnie do tradycyjnych aparatów ortodontycznych, ale bardziej płynnie i delikatnie przesuwając, zęby do pożądanego położenia. Nakładki na zęby są skuteczne w leczeniu zarówno w drobnych jak i bardziej skomplikowanych wad zgryzu u osób dorosłych jak i u dzieci.

Leczenie ortodontyczne kojarzy się z koniecznością wielomiesięcznego użytkowania nieestetycznych metalowych aparatów ortodontycznych. Bez wątpienia są one skuteczne w leczeniu nawet najbardziej skomplikowanych wad zgryzu, to jednak ich użytkowanie wiąże się z wieloma niedogodnościami dla pacjenta.

Przyzwyczajanie się do aparatu zazwyczaj zaje dużo czasu. Przez pewien czas aparat może utrudniać mówienie i jedzenie, podczas jego użytkowania trudno jest dokładnie wymyć zęby, co zwiększa ryzyko próchnicy i chorób przyzębia a po zakończeniu leczenia i zdjęciu aparatu często obserwujemy białe plamy na zębach.

Zdjęcie pokazujące standardowy aparat na zęby i jego porównanie do nowoczesnych nakładek na zęby
Nowoczesne nakładki do prostowania zębów - obrazy pokazujące początek i koniec terapii
Współczesne leczenie ortodontyczne jakiś czas temu przeszło jednak prawdziwą rewolucję a stosowanie nakładek ortodontycznych rozwija się około 30% rok do roku na całym świecie. Proces projektowania serii nakładek odbywa się na podstawie analizy cyfrowego obrazu uzębienia wykonane bardzo dokładnym skanerem. Nakładki dorównują skutecznością leczenia tradycyjnym aparatom, będąc przy tym dużo wygodniejsze w użytkowaniu, bardziej estetyczne i bardziej bezpieczne dla uzębienia.

Przezroczystymi nakładkami leczymy niewielkie wady uzębienia a także te bardziej zaawansowane takie jak pionowe wady zgryzu – zgryz głęboki, wady Angle’a, wady poprzeczne – zgryz krzyżowy, stłoczenie zębów – nowoczesne leczenie bez usuwania zębów.

DentisPro zamiast metody odciskowej wykonanej masą wykonuje Skan uzębienia który jest przeniesiony na wierny obraz cyfrowy który służy do produkcji nakładek metoda CAD/CAM

Zdjęcia odcisków zębów oraz metodzie 3d skanu zębów pod wykonanie nowoczesnych nakładek ortodontycznych

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, wizualizację efektów leczenia nakładkowego można zobaczyć jeszcze przed jego rozpoczęciem.